Tento web používá k poskytování služeb, personalizaci reklam a analýze návštěvnosti soubory cookie. Používáním tohoto webu s tím souhlasíte. Další informace GDPR pro lajdáky
Zavřít
Proč se registrovat na
SledujuFilmy.cz?


Zaregistrujte se a získejte následující výhody:


Registrace zdarma
Registrace je zcela zdarma.
Přidávání do oblíbených
Vaše oblíbené filmy si budete moci uloži do oblíbených.

Účast v soutěžích
Získáte možnost účastnit se soutěží o zajímavé ceny.
Filmy na přání
Budete si moc zažádat o přidání Vašeho oblíbeného filmu.
Paul McCartney

Paul McCartney
Datum narození: 18.06.1942
Místo narození: Liverpool, Merseyside, Anglie, Velká Británie

Životopis:

Narodil se jako prvorozený syn Jamese McCartneyho, který se živil prodejem bavlny a Mary Patricie Molinové, jenž pracovala jako zdravotní sestra. Má jednoho mladšího bratra Michaela. Od dětství se věnuje hudbě, ke které ho vedl zpočátku jeho otec. Na gymnáziu se seznámil s Georgem Harrisonem, se kterým se společně učili hrát na kytaru.

V červnu roku 1957 se poprvé setkal s Johnem Lennonem na zahradní slavnosti ve Wooltonu, kde vystoupila Lennonova kapela The Quarrymen, do které Lennon McCartneyho okamžitě přijal. Tímto mezníkem vzniklo nejúspěšnější hudební spojení všech dob Lennon/McCartney, které společně dalo vzniknout několika desítkám písní. Postupně se měnilo složení skupiny, v únoru 1958 McCartney přivádí do skupiny svého kamaráda George Harrisona, na podzim téhož roku se název skupiny mění na Johnny and the Moondogs, v roce 1959 pak na The Silver Beetles. V roce 1960 se skupina naposledy přejmenovala na The Beatles. Po odchodu baskytaristy Stuarta Sutcliffa jeho nástroj přebírá McCartney. V roce 1962 do skupiny přichází bubeník Ringo Starr a v konečném složení Lennon, McCartney, Harrison a Starr skupina The Beatles působí až do svého rozpadu v roce 1970.

V roce 1966 McCartney potkává svou životní lásku, fotografku Lindu Eastmannovou, se kterou se 12. března 1969 oženil. Z tohoto manželství má tři děti Mary Ann (1969), Stellu Ninu (1971) a Jamese Louise (1977). V roce 1965 získává od královny Alžběty II. spolu s ostatními členy Beatles nejvyšší britské vyznamenání MBE (Member of the British Empire). V dubnu 1970 Paul McCartney veřejně oznámil, že skupinu Beatles opouští, ostatní jej následovali a všichni členové si zakládají své vlastní hudební skupiny a jejich cesty se rozcházejí. Paul naučil manželku Lindu hrát na klávesy a angažoval jí ve své nové skupině The Wings, která byla v letech 1971-1981 velmi populární.

V roce 1980 se Paul na devět dní ocitl v japonském vězení za držení marihuany. V roce 1984 je představen pseudodokumentární film o Paulovi s názvem GIVE MY REGARDS TO BROAD STREET. Během dvou týdnů byl film stažen se ztrátou devíti miliónů dolarů. V roce 1985 Paul vystoupil na benefičním koncertu Live Aid. Téhož roku se dal dohromady s Yoko Ono, aby zakoupili práva na písně Beatles, ale celá záležitost skončila tím, že je získal Michael Jackson. V 80. let spolupracoval s různými hudebníky (Stevie Wonder, Michael Jackson) a věnoval se řadě sólových projektů. S manželkou Lindou se také stávají vegetariány a bojovníky za práva zvířat.

V polovině 90. let se pak společně s Georgem Harrisonem a Ringo Starrem podílí na projektu Beatles Anthology. V roce 1997 je královnou Alžbětou II. pasován na rytíře, čímž získává titul Sir. V dubnu 1998 zemřela McCartneyho žena Linda na rakovinu prsu, nicméně McCartney se v roce 2002 podruhé oženil s modelkou Heather Millsovou a v říjnu 2003 se jim narodila dcera Beatrice Milly McCartney. Na podzim 2006 se ale jejich manželství rozpadlo a oficiálně ohlásili rozchod.

Sir Paul McCartney je v současné době žijící legendou světové populární hudby, je zapsán v Guinessově knize rekordů jako nejúspěšnější hudebník a skladatel v historii populární hudby s 60 zlatými disky a 100 milióny prodanými singly. Řada jeho písní je zařazována mezi nejlepší písně hudební historie např. Yesterday (1965), Eleanor Rigby (1966), Hey Jude (1968), Let it be (1969) a další. Paul McCartney obdržel celou řadu ocenění.

V roce 1990 získal cenu Grammy za celoživotní dílo, v roce 1999 byl uveden do Rock'n'rollové síně slávy také jako sólový umělec, Beatles jako skupina byli již v síni slávy od roku 1988. V anketě BBC z roku 2002 o největšího Brita v historii se umístil na 19. místě. Je mimo jiné i autorem vážné hudby, vydal již svou sbírku poezie a věnuje se též malování.
Zdroj: ČSFD.cz Zobrazit více

Galerie

Partnerské odkazy


Informace o zpracování osobních údajů společnost WBM Europe LTD. jako správce osobních údajů zveřejňuje prostřednictvím aplikace Databáze informací o ochraně osobních údajů, dostupné na http://oou.cloud/katalog/, kde je možné informace o zpracování osobních údajů vyhledat podle názvu správce a jednotlivých účelů zpracování.

Najdete nás na facebooku